Sport on olnud osa minu elust alates lapsepõlvest. Talvel suusatasin, suvel mängisin palli, ujusin, ronisin puu otsas ja sõitsin jalgrattaga varavalgest kuni pimedani. Nooremas eas avastasin suusatamise ja laskesuusatamise, millega tegelesin tippspordi tasemel üle kümne aasta.
90-ndatel oli maailm veidi teistsugune. Mobiiltelefone polnud ja internetist ei teadnud ma suurt midagi. Tippsportlase elu ei olnud täis nutiseadmeid ega sporditehnoloogiat, nagu tänapäeval. Pulsikell oli haruldus ja südame löögisagedust mõõtsime vahel lihtsalt randme pealt. Trennide ajal järgisime treenerite juhiseid ja täitsime treeningpäevikut, kuhu märkisin läbitud kilomeetrid ja treeningtunnid. Kas mul oli kindel treeningplaan? Võib-olla, aga seda ma ei järginud väga usinalt. Suusaspordi koolis (TSIK) Otepääl, kus käisin 8.–12. klassini ei olnud eraldi tunde ega loenguid teadlikust treenimisest. Treenerid ei jaganud samuti teaduslikku teavet. Siiski, head tulemused suusatamises ja laskesuusatamises ei jäänud tulemata.
Teadlik liikumine ja sportimine sai minu jaoks selgeks alles gümnaasiumi järel, kui Tallinna Ülikoolis kehakultuuri õppides tutvusin anatoomia, füsioloogia ja kinesioloogia ainetega. Kuigi need ained olid põnevad, oli nooruki elul muidki ahvatlusi. Tänaseks olen saanud vanemaks, targemaks ja olen palju juurde õppinud iseseisvalt ning osalenud erinevates koolitustes, mis puudutavad sporti ja liikumist.
Täna teen ma sporti ja liikumist eelkõige tervise ja heaolu nimel ja olen lastele eeskujuks. Talvel on mu suurim kirg suusatamine, suvel surfamine. Ei, ma ei ole trenni friik, aga liikuda ja sportida meeldib mulle endiselt.
Mis on selle jutu point?
Olen juba pikemat aega aidanud inimesi läbi erinevate spordialade nagu suusatamine, surfamine ja liikumine, et jõuda eesmärkideni. Täna saan aru, kui oluline on teadlikult tegutseda – mõista, miks me midagi teeme ja kuidas see aitab meil saavutada paremat kehalist vormi, vältida vigastusi ning nautida liikumist ka pikemas perspektiivis.
Tali on kohe ukse ees ja prognoosid lubavad külmakraade alates 5. detsembrist – loodetavasti tuleb ka korralik lumi! Kui mitte, siis loodan, et kunstlumi ja rajameistrid toovad meile siiski toreda talve.
Minu talveplaanid on täis suusatamist ja kutsun sindki suusarajale! Kui tahad suusatamisele ja treenimisele teadlikumalt läheneda, kutsun sind osalema suusalaagris.
Mida suusalaager pakub?
Suusalaagris arendame suusatamisoskusi ja liikumisharjumusi, kuid samas ka teadlikkust oma treeningutest ja tervisest. Lisaks suusatamisele sisaldab laagri programm harivaid loenguid ja arutelusid järgmistel teemadel:
Liikumisharjumuste kujunemine ja suusatamine.
Kuidas targalt treenida.
Toitumine ja tervislikud eluviisid.
Lahe seltskond, uued suusasõbrad ja maagiline Lõuna-Eesti loodus tuleb lisaks.
Autor: Risto Kõrgemägi