Kuidas valida suusatamiseks sobiv riietus.

Suusasaabaste, klambrite valimine ja murdmaasuusatamise riietus.

Kuidas teha õige valik?

Anname mõned head soovitused.

SAAPAD JA SIDEMED (klambrid)

Saabaste – sidemete poolelt tehakse valikutel vigu ehk kõige vähem. Reeglina on kõigil kaasaegsetel saabastel – sidemetel hea sobivus ja areng nende osas liigub selle poole, kuidas suusataja läbi saapa ja sideme kinnituse tunnetaks paremini suuska , suudaks teda juhtida. Nii et kui valida, siis esmatähtis on hea suusk ja selle järel võib juba investeerida saapasse ja sidemesse.
Uisutehnika saapad on jäigema tallaga
Võimaluse korral tuleks lastele ka varakult soetada head saapad ja klambrid, et suustaunnetus oleks parem ning nauding suurem.


 

RIIETUS

NB! Skimaster lumekooli kujundusega murdmaasuusatamise riietust on võimalik tellida Eesti oma rõiva brändilt MOOMOO. Riietuse hinnad leiad siit https://moomoo.ee/tooted/eritellimus/suusariided/

Skimaster lumekooli suusariiete tellimise soovist kirjuta info e-mail: info@skimaster.ee 

Kogenud sportlased ütlevad tihti – kui oled korra juba harjunud tehnilise riietusega, siis tagasiteed enam ei ole. Tehniline riietus on disainitud juhtima nahapinnalt niiskust, see kuivab kiiremini, on kerge, õhuke, veniv ja mugav. Selline detailidele pööratud tähelepanu suurendab küll toodete hinda, aga kuna kvaliteetsed tehnilised riided on väga hoolikalt konstrueeritud ja valmistatud, siis nad ka kestavad kaua ning on 100% väärt oma hinda
Lisaks tehnilise spordiriiete valikule, tuleks lähtuda riietumisel nn “kihilisest riietumisest”. Reeglina koosneb see kolmest kihist:

Esimene kiht : Vastu ihu oleva pesu eesmärk on niiskuse ärajuhtimine kehapinnalt. Pesu kangas peab olema võimeline juhtima niiskust pealmistesse riidekihtidesse, olema hästi ventileeriv, kiiresti kuivav. Soovitav on mitte kasutada puuvilla kuna märg puuvill tekitab külmatunnet ja keha jahtumist. Kaasaegne spordipesu on tehtud tehiskiududest (valdavalt polüester), vähesel määral võib sinna hulka põimida ka villa.

Teine kiht (eesmärk juhtida niiskus ülemisse kihti) : Siin on soojendavate materjalidena sobivateks erinevad fliisid ja mikrofliisid, mis kuivavad kiiresti ja hoiavad kehatemperatuuri, on hingavad ja transpordivad niiskuse järgmisesse kihti. Jällegi, puuvillased kangad seevastu seovad endasse palju vett ning soojapidamise asemel muutuvad nad hoopis keha jahutajateks.

Kolmas kiht (kaitse tuule ning erinevate sademete eest) : Kolmanda kihi riiete puhul on määravaks materjalide valik -tuleb jälgida kanga veepidavust ja hingavust. Tuule- ja veepidavuse juures ei tohi pealmine kiht olla umbne, vaid peab lubama kehaniiskusel väliskeskkonda aurustuda. Väga paksu täidisega joped on sportlikuks tegevuseks ebamugavad. Pigem vali paksem teine kiht ning sinna peale õhem jope – saad oma keha temperatuuri palju paremini reguleerida ja jope takistab vähem liikumist.
Müts : sobivad kegemad õhku läbilaskvad mütsid, vajadusel osaliselt tuultpidavad.
Kindad : Suusakindad peopesast õhemad ning pealt tuultpidavad.  Kindad on erinevate paksustega ning valik tuleks teha vastavalt ilmale ning suusatamise intensiivsusele.

Sokid : soovitav kasutada villaseguseid või froteepõhjadega sokke. Välistama peaks suusatama minnes puuvillased sokid !
NB! Puhas, pestud riie on alati parema soojusvahetusega kui must ja läbihigistatu. Kõige umbsemates oludes on jalad – nii et sokkide vahetus või pesemine on äärmiselt oluline. Kui võimalik , tuleks enne kuivade sokkide jalgapanemist jalad pesta ja hästi kuivatada!