Blogi

Kuidas valida suusatamiseks sobiv riietus.

Suusasaabaste, klambrite valimine ja murdmaasuusatamise riietus.

Kuidas teha õige valik?

Anname mõned head soovitused.

SAAPAD JA SIDEMED (klambrid)

Saabaste – sidemete poolelt tehakse valikutel vigu ehk kõige vähem. Reeglina on kõigil kaasaegsetel saabastel – sidemetel hea sobivus ja areng nende osas liigub selle poole, kuidas suusataja läbi saapa ja sideme kinnituse tunnetaks paremini suuska , suudaks teda juhtida. Nii et kui valida, siis esmatähtis on hea suusk ja selle järel võib juba investeerida saapasse ja sidemesse.
Uisutehnika saapad on jäigema tallaga
Võimaluse korral tuleks lastele ka varakult soetada head saapad ja klambrid, et suustaunnetus oleks parem ning nauding suurem.


 

RIIETUS

NB! Skimaster lumekooli kujundusega murdmaasuusatamise riietust on võimalik tellida Eesti oma rõiva brändilt MOOMOO. Riietuse hinnad leiad siit https://moomoo.ee/tooted/eritellimus/suusariided/

Skimaster lumekooli suusariiete tellimise soovist kirjuta info e-mail: info@skimaster.ee 

Kogenud sportlased ütlevad tihti – kui oled korra juba harjunud tehnilise riietusega, siis tagasiteed enam ei ole. Tehniline riietus on disainitud juhtima nahapinnalt niiskust, see kuivab kiiremini, on kerge, õhuke, veniv ja mugav. Selline detailidele pööratud tähelepanu suurendab küll toodete hinda, aga kuna kvaliteetsed tehnilised riided on väga hoolikalt konstrueeritud ja valmistatud, siis nad ka kestavad kaua ning on 100% väärt oma hinda
Lisaks tehnilise spordiriiete valikule, tuleks lähtuda riietumisel nn “kihilisest riietumisest”. Reeglina koosneb see kolmest kihist:

Esimene kiht : Vastu ihu oleva pesu eesmärk on niiskuse ärajuhtimine kehapinnalt. Pesu kangas peab olema võimeline juhtima niiskust pealmistesse riidekihtidesse, olema hästi ventileeriv, kiiresti kuivav. Soovitav on mitte kasutada puuvilla kuna märg puuvill tekitab külmatunnet ja keha jahtumist. Kaasaegne spordipesu on tehtud tehiskiududest (valdavalt polüester), vähesel määral võib sinna hulka põimida ka villa.

Teine kiht (eesmärk juhtida niiskus ülemisse kihti) : Siin on soojendavate materjalidena sobivateks erinevad fliisid ja mikrofliisid, mis kuivavad kiiresti ja hoiavad kehatemperatuuri, on hingavad ja transpordivad niiskuse järgmisesse kihti. Jällegi, puuvillased kangad seevastu seovad endasse palju vett ning soojapidamise asemel muutuvad nad hoopis keha jahutajateks.

Kolmas kiht (kaitse tuule ning erinevate sademete eest) : Kolmanda kihi riiete puhul on määravaks materjalide valik -tuleb jälgida kanga veepidavust ja hingavust. Tuule- ja veepidavuse juures ei tohi pealmine kiht olla umbne, vaid peab lubama kehaniiskusel väliskeskkonda aurustuda. Väga paksu täidisega joped on sportlikuks tegevuseks ebamugavad. Pigem vali paksem teine kiht ning sinna peale õhem jope – saad oma keha temperatuuri palju paremini reguleerida ja jope takistab vähem liikumist.
Müts : sobivad kegemad õhku läbilaskvad mütsid, vajadusel osaliselt tuultpidavad.
Kindad : Suusakindad peopesast õhemad ning pealt tuultpidavad.  Kindad on erinevate paksustega ning valik tuleks teha vastavalt ilmale ning suusatamise intensiivsusele.

Sokid : soovitav kasutada villaseguseid või froteepõhjadega sokke. Välistama peaks suusatama minnes puuvillased sokid !
NB! Puhas, pestud riie on alati parema soojusvahetusega kui must ja läbihigistatu. Kõige umbsemates oludes on jalad – nii et sokkide vahetus või pesemine on äärmiselt oluline. Kui võimalik , tuleks enne kuivade sokkide jalgapanemist jalad pesta ja hästi kuivatada!

 

 

Murdmaasuusavarustuse valimine

Kuidas valida sobiv murdmaasuusa varustus!

Mida peab silmas pidama?

ERINEVAD MURDMAASUUSATAMISE TEHNIKAD.

Kaks põhilist murdmaastiili on klassikaline– ja uisustiil. Klassikaline suusatamine on vanim ja kõige äratuntavam tehnika.

Klassikalist sõidustiili saab sõita ettevalmistatud suusajäljega rajal või väljaspool rada maastikul. Klassikalise tehnika juures jäävad suusad paralleelseks ja osutavad sõidu suuna poole. Edasiliikumine toimub põhimõttel, et jalatõukel suusa keskosa puudutab lund ja pidamismääre või nn „kalasaba“ muster takistab suuskadel tahapoole libisemist, kuid aitab tõukel edasi liikuda.

Uisustiili suusatamine on väga sarnane jääl uisutamisele. Uisutades asetatakse suusad “V”asendis diagonaalselt üle raja. Suuskade põhi on sile (libe), st et ei ole vaja pidamismääret. Kuna enamus aega liueldakse, on uisutehnika kiirem kui klassikaline tehnika. Samas nõuab see suusatajalt paremat füüsilist ettevalmistust ja kulub rohkem energiat. Uisustiili kasutada on parim hästi ettevalmistatud ja kõva põhjaga rajal.

MILLINE MURDMAASUUSATAJA OLEN MINA?

Küsi endalt kuhu sa soovid jõuda ja kui kiiresti.

-Võistlus/sooritamine (RACE/PERFORMANCE) Võidusõit ja treening, sa nõuad tippsaavutust oma suuskadelt. Fischer ja Atomic pakub laias valikus võistlussuuski, mis vastavad paljude erinevate võistlejate nõuetele:

– ekspert suusatajad/võistlejad: tippvõistlejad, kes elavad spordi nimel ja treenivad aastaringselt, vaatavad RCS, WC, Carbonlite võistlus mudeleid.

-spordiklubide sõitjad: treenivad regulaarselt, võistlevad vahetevahel ja soovivad tipp saavutus suuska, mis ei lähe katki. VASA Race/ Pro, SRC / SCS mudelid sobivad kõige paremini.

– Esimest korda võistlevad suusatajad: proovige Fischer RCR mudeleid.

– Juuniorid: ülalmainitud tehnoloogiatest on pakkuda ka Junior mudelid.

Maastikul (“BACKCOUNTRY”)

Nendele suusatajatele meeldib ise omale rada tallata. Te suusatate looduslikes tingimustes ja teete ise endale rajad. Usaldusväärne varustus on vajalik, teie suusad peavad teid viima kohale ja ka tagasi tooma.

Sport

Te suusatate, et alla võtta, ja lõbu pärast! Põhiliselt rajal suusatamine, te soovite suuski mida oleks lihtne kontrollida ja ühtlasi mis pakuks teile püsivat ja usaldusväärset sooritamist.

KAS MINU KLASSIKALISED- VÕI RAHVASUUSAD ON MINU JAOKS ÕIGE JÄIKUSEGA?

Murdmaasuusatamise juures on oluline suusa õige paine. Kui klassikalised suusad on liiga jäigad teie kehakaalule, siis jala tõukel libisevad suusad tagasi kuna pidamismääre ei puuduta lund. Liiga pehmed suusad ei võimalda head libisemist kuna pidamismääre on kogu aeg vastu suusarada. Õige paindega suusad võimaldavad hästi tõugata ja libiseda. Kui te soovite testida oma suuskade painet, proovige põhilist “One-Hand Two Hand” testi. Pange suusad põhjapidi kokku ja suruge ühe käega nii kõvasti kui suudate. Kui põhjad puudutavad üksteist siis on suusad liiga pehmed teie jaoks. Kui te ei suuda kahe käega suuskade põhjasid kokku suruda siis nad on liiga jäigad teie jaoks. Suusad on parajad kui te surute põhjad kokku kahe käega aga mitte ühe käega. Suuskade täpsemaks testimiseks on kauplustes spetsiaalsed mõõteriistad, mis aitavad vastavalt kliendi kaalule leida optimaalse paindega suusad.

KAS MINU UISUSUUSAD ON ÕIGE PAINDEGA?

Kui teie suusad on liiga jäigad, siis kõval lumel on suusad ebastabiilsed ja pehmel rajal (lumel) on aeglased. Kui teie suusad on liiga pehme paindega, siis suusa keskosa puutub vastu maad ja pidurdab hoogu (takistab libisemist).

MILLINE PIKKUS ON PARIM SUUSAD JA SUUSAKEPID.

Lühikese suusaga on parem manööverdada ja suusad on kontrollitavamad. Pikk suusk on kiirem aga raskemini juhitav. Traditsiooniline suusapikkuse valimise rusikareegel: Uisustiili puhul: enda pikkus + 10 -15 cm. Klassikalise stiil: enda pikkus + 15- 20 cm. 

Suusakeppide valikul võib lähtuda reeglist: uisustiili suusakeppe valides tuleb enda pikkus korrutada 0,9 ga. Klassikastiili jaoks valikut tehes tuleb pikkus korrutada 0,85 ga.

 

 

 

Kuidas mõjutab fluoorimäärete keeld suusavõistlusi?

FIS-i fluoorimäärete keeld on ametlikult kehtestatud, ja nüüd?

Laseme esimese ja kõige olulisema küsimuse kohe ära vastata:

Jah, see reegel kehtib ka populaarsetele suusatajatele. Fluoorivaha keeld on FIS-i reegel, mis kehtib kõikidel FIS-i võistlustel – ja kõik Worldloppet’i võistlused kuuluvad nende hulka.

Rahvusvaheline Suusaliidu ja Lumelaua Föderatsioon (FIS) on alustanud revolutsioonilist muutust murdmaasuusatamise maailmas, kehtestades täielikult fluoorimäärete keelu talvehooajal 2023/24. See otsustav samm on mõeldud võistlusliku suusatamise muutmiseks, tagades ausa mängu, pöörates tähelepanu sportlaste tervisele ja keskkonnamuredele.

Vaadake täispikka otsevestlust “Fluoorimäärete keeld” FIS-i murdmaasuusatamise võistluste direktori Michal Lamplotiga. Mida fluoorivaha keeld tähendab murdmaasuusatajatele See murranguline keeld mõjutab mitte ainult eliitsportlasi, kes osalevad kõrgetasemelistel võistlustel, vaid see puudutab ka suusahuvilisi igal tasemel. Uurigem, millised on selle keelu tagajärjed ja tähendus nii professionaalsetele kui ka kirglikele suusatajatele.

Fluoorimäärete keeld tähistab olulist muutust võistlusmaailmas. See näitab pühendumust sportlaste heaolule ja meie looduskeskkonna säilitamisele, kuna fluoorivahad on seotud tervisemurede ja keskkonnakahjustustega. FIS-i samm on mõeldud tasakaalustama mängu ja tagama ausa konkurentsi, kõrvaldades fluoorivahade sooritusvõimet parandavad eelised. Kuigi see võib olla professionaalsetele suusatajatele ja nende tugimeeskondadele – ning ka populaarsetele suusatajatele – uute eeskirjadega kohanemise väljakutse, on selle keelu pikaajalised eelised sportlaste tervise ja keskkonna jätkusuutlikkuse osas sügavad. Kuna keeld läheneb täielikule kehtestamisele hooajal 2023-24, töötab FIS aktiivselt koos osalistega, et valmistada kõiki ette selle võistlusmaailma murranguks.

Faktid, mitte müüdid FIS-i fluoorimäätete keelu kohta – “See reegel kehtib ainult sportlastele, kellel on aktiivne FIS-kood.” VALE! See reegel kehtib kõikidel FIS-i võistlustel (kõik Worldloppet’i võistlused kuuluvad nende hulka) ja iga sellises võistluses osaleja peab järgima fluoorivaha keeldu.

– “Fluoorivahadele pole alternatiive.” VALE! Peaaegu kõik Määrdebrändid töötavad välja tooteid, mis on sama head kui fluoorimäärded.

– “Pean ostma uued suusad, kuna mu vanad suusad on saastunud.” VALE! On võimalik oma varustust ise puhastada, et fluoorijälgi ei jääks. Vaadake allpool olevaid puhastusjuhiseid.

– “Seda reeglit ei saa kontrollida. Eriti mitte suusamaratonidel.” TÕSI! Vähemalt osaliselt. On täiesti selge, et 15 000 suusatajat Vasaloppetil ei ole võimalik testida. Kuid sama kehtib ka dopinguga. Suusataja olemus peaks olema järgida võistluse reegleid, mitte ainult seetõttu, et mind võidakse testida, vaid sellepärast, et olen sportlane. Ja sel juhul on reegel meie enda tervise ja looduse huvides. Kuid toimub mingisugune proovide testimine.

“Vaid eliitsuusikud kontrollitakse.”

TÕSI JA VALE! Suusamaratonil kontrollitakse põhjalikult eliitsuusikuid. FIS on töötanud välja kontrollimeetodi, mis on kiire, lihtne ja täpne. Kuid ka populaarsete suusikute hulgas tehakse mingisugune test. Tulevane hooaeg näitab, millised need testid välja näevad. Võistluste korraldajad töötavad välja head meetodid.

Varustuse puhastusjuhised fluoorivaba suusatamise tagamiseks FIS-i fluoorivaha keelu valguses on oluline, et suusatajad mõistaksid, kuidas oma varustust tõhusalt puhastada, et kõrvaldada igasugused fluoorivahade jäljed. Järgides FIS-i ametlikke juhiseid ja soovitusi, siin on põhjalik loetelu sammudest ja vahenditest, mida saate kasutada, et tagada teie suusad ja varustus on saastunud fluoorivabad:

Puhastusvahendid fluoorivaha jaoks Alustage oma tööriistade põhjalikust puhastamisest, et eemaldada tolmuosakesi. Selleks kasutage kõrgrõhku või tolmuimejat. Harjad leotage vahapuhastusvahendis, seejärel puhuge need õhurõhuga ja tolmutage, kui need on kuivad. Pehmed harjad, nagu roto villa ja roto fliis (kasutatakse pulbrite ja vedelike jaoks), võivad olla keerulised puhastada, ja sageli on kõige parem need asendada. Puhastage oma pleksikraapimisvahend vahat eemaldava ainega. Veenduge, et teie vahalauad ja suusaprofiil oleksid puhtad ja fluoorijääkideta. Puhastage oma triikraud fluoorivaba (FF) kuumavahaga ja kuivatage see puhta paberiga. Suuskade puhastamine fluoorivahast Suuskade puhastamiseks peate järgima põhjalikku protsessi. Alustage suuskade puhastamist vähemalt 2 korda vedeliku vahat eemaldajaga. Harjake nende vahel ja laske neil kuivada. Järgmisena puhastage suuski vähemalt 2 korda kuuma vahaga ja kraapige need puhtaks. Veenduge, et kasutate fluoorivaba vaha ja puhtaid tööriistu (harjad). Otsige baasvaha, millega tunnete end mugavalt (sageli toimib hästi pehme ja kõva vaha segu) ja veenduge, et see oleks fluoorivaba. Jätkake suuskade vahatamist FF-vahaga, kui valmistute lumele treenimiseks. Pärast kevad- ja suvelaagreid järgige sama protseduuri oma suuskade puhastuskvaliteedi kontrollimiseks, seejärel saate üle minna FF võistlusvahale. Jälgige alati kasutatavate vahade kvaliteeti ja suhelge tõhusa plaani koostamiseks oma vahatamise tarnijatega.

Lisavarustuse puhastamine Puhastage oma suusakott põhjalikult puhudes ja tolmutades. Veenduge, et vahakastid ja sahtlid oleksid puhastatud tolmuimejaga, puhudes ja vahatamisvahendiga pühkides. Tööriiete puhastamine Peske oma tööriided ja kitlid enne fluoorivabade toodete kasutamist. Tolmuse riietuse ja kitlite saastumine on väga tõenäoline. Milliseid vahasid kasutada? Veenduge, et kavatsetavad vahad oleksid sertifitseeritud fluoorivabad. Töötage koos oma vahatamise tarnijaga tervikliku plaani koostamiseks. Ärge manipuleerige “ametlike” vahadega omaenda välislisanditega, välja arvatud juhul, kui olete kindel nende sisu osas. Paljud tooted, eriti puhastus- ja määrdeained, sisaldavad keelatud fluoreeritud lisandeid. Ettevalmistused oma varustuseks tulevaks hooajaks peaksid järgima läbimõeldud ja süsteemset lähenemist. Alustage suuremate osade puhastamisest, nagu vahatamise kabiin ja lauad, enne kui liigute üksikasjalikuma varustuse juurde. See meetod vähendab saastumisriski teel ning tagab, et te ei pea puhastusprotsessi mitu korda kordama, et saavutada täielik kontroll ja säilitada fluoorivaba varustus.

Viide artiklist https://www.worldloppet.com/how-does-the-fluoro-wax-ban-affect-us-at-ski-marathons/?fbclid=IwAR0RUB7U3bnA0jaUElJX3pSnJSLoHuFSBrUc9d3QUZf3Dv6tHPjppAL-YsU

 
 
 

Skimaster lumekool on uueks 2023/2024 suusahooajaks valmis!

 

Talve saabumine tähendab ainult seda, et – Skimaster Lumekool on uueks hooajaks valmis! Oleme põnevil teatades, et 2024 talvehooaeg on kohe-kohe algamas, ja meil on teie jaoks palju põnevaid uudiseid. Lugege edasi, et saada ülevaade selle hooaja tipphetkedest.

1. Kvaliteetne õppimine igaühele:

  • Oled suusahuviline, algaja või edasijõudnud, Skimaster Lumekool pakub laia valikut õppekavasid, mis sobivad kõigile tasemetele. Meie instruktorid on valmis aitama Sinul oma oskusi viia uuele tasemele.

2. Uued seiklused, uued suusalaagrid:

  • Hooaja jooksul viime teid Eesti ja lähiriikide Soome ja Rootsi parimatele suusaradadele, et saaksite kogeda erinevaid suusasõidu olusid.

3. Laste/ noorte ja algajate/harrastajate suusaõpe:

  • Meie laste ja noorte suusaõpe on ideaalne võimalus noorematele talvespordiga alustamiseks. Oled algaja või harrastaja suusataja ja soovid teadlikult ning tulemuslikult suusatamist harrastada.

4. Uued varustuse laenutus võimalused lohe ja tiivasurfis:

  • Uuel hooajal on meie varustuslaenutus uuendatud, pakkudes kvaliteetset talvist lohesurfi ja tiivasurfi varustust, mida saate rentida. 

6. Ohutus ja loomulik keskkond:

  • Meie prioriteet on teie ohutus. Me järgime rangelt kõiki turvareegleid ja hoiame oma keskkonda puhtana, et ka järeltulevad põlvkonnad saaksid nautida talvemõnusid.

7. Online broneerimine:

  • Nüüd saate broneerida suusalaagri, koolituse või varustuse rendi läbi veebipoe, muutes kogu protsessi kiireks ja lihtsaks.

Skimaster Lumekool ootab põnevusega uut talvehooaega ja on valmis teid juhendama uutele seiklustele. Kas olete valmis lumiste mägede vallutamiseks ja talvise adrenaliini kütkeks? Liituge meiega juba täna ja KOGEME talverõõmu koos!

Jälgige meie kodulehte ja sotsiaalmeedia lehti, et saada kõige värskemaid uudiseid ja pakkumisi. Olge valmis lumisteks seiklusteks!

TEAM SKIMASTER LUMEKOOL