Kuidas mõjutab fluoorimäärete keeld suusavõistlusi?

FIS-i fluoorimäärete keeld on ametlikult kehtestatud, ja nüüd?

Laseme esimese ja kõige olulisema küsimuse kohe ära vastata:

Jah, see reegel kehtib ka populaarsetele suusatajatele. Fluoorivaha keeld on FIS-i reegel, mis kehtib kõikidel FIS-i võistlustel – ja kõik Worldloppet’i võistlused kuuluvad nende hulka.

Rahvusvaheline Suusaliidu ja Lumelaua Föderatsioon (FIS) on alustanud revolutsioonilist muutust murdmaasuusatamise maailmas, kehtestades täielikult fluoorimäärete keelu talvehooajal 2023/24. See otsustav samm on mõeldud võistlusliku suusatamise muutmiseks, tagades ausa mängu, pöörates tähelepanu sportlaste tervisele ja keskkonnamuredele.

Vaadake täispikka otsevestlust “Fluoorimäärete keeld” FIS-i murdmaasuusatamise võistluste direktori Michal Lamplotiga. Mida fluoorivaha keeld tähendab murdmaasuusatajatele See murranguline keeld mõjutab mitte ainult eliitsportlasi, kes osalevad kõrgetasemelistel võistlustel, vaid see puudutab ka suusahuvilisi igal tasemel. Uurigem, millised on selle keelu tagajärjed ja tähendus nii professionaalsetele kui ka kirglikele suusatajatele.

Fluoorimäärete keeld tähistab olulist muutust võistlusmaailmas. See näitab pühendumust sportlaste heaolule ja meie looduskeskkonna säilitamisele, kuna fluoorivahad on seotud tervisemurede ja keskkonnakahjustustega. FIS-i samm on mõeldud tasakaalustama mängu ja tagama ausa konkurentsi, kõrvaldades fluoorivahade sooritusvõimet parandavad eelised. Kuigi see võib olla professionaalsetele suusatajatele ja nende tugimeeskondadele – ning ka populaarsetele suusatajatele – uute eeskirjadega kohanemise väljakutse, on selle keelu pikaajalised eelised sportlaste tervise ja keskkonna jätkusuutlikkuse osas sügavad. Kuna keeld läheneb täielikule kehtestamisele hooajal 2023-24, töötab FIS aktiivselt koos osalistega, et valmistada kõiki ette selle võistlusmaailma murranguks.

Faktid, mitte müüdid FIS-i fluoorimäätete keelu kohta – “See reegel kehtib ainult sportlastele, kellel on aktiivne FIS-kood.” VALE! See reegel kehtib kõikidel FIS-i võistlustel (kõik Worldloppet’i võistlused kuuluvad nende hulka) ja iga sellises võistluses osaleja peab järgima fluoorivaha keeldu.

– “Fluoorivahadele pole alternatiive.” VALE! Peaaegu kõik Määrdebrändid töötavad välja tooteid, mis on sama head kui fluoorimäärded.

– “Pean ostma uued suusad, kuna mu vanad suusad on saastunud.” VALE! On võimalik oma varustust ise puhastada, et fluoorijälgi ei jääks. Vaadake allpool olevaid puhastusjuhiseid.

– “Seda reeglit ei saa kontrollida. Eriti mitte suusamaratonidel.” TÕSI! Vähemalt osaliselt. On täiesti selge, et 15 000 suusatajat Vasaloppetil ei ole võimalik testida. Kuid sama kehtib ka dopinguga. Suusataja olemus peaks olema järgida võistluse reegleid, mitte ainult seetõttu, et mind võidakse testida, vaid sellepärast, et olen sportlane. Ja sel juhul on reegel meie enda tervise ja looduse huvides. Kuid toimub mingisugune proovide testimine.

“Vaid eliitsuusikud kontrollitakse.”

TÕSI JA VALE! Suusamaratonil kontrollitakse põhjalikult eliitsuusikuid. FIS on töötanud välja kontrollimeetodi, mis on kiire, lihtne ja täpne. Kuid ka populaarsete suusikute hulgas tehakse mingisugune test. Tulevane hooaeg näitab, millised need testid välja näevad. Võistluste korraldajad töötavad välja head meetodid.

Varustuse puhastusjuhised fluoorivaba suusatamise tagamiseks FIS-i fluoorivaha keelu valguses on oluline, et suusatajad mõistaksid, kuidas oma varustust tõhusalt puhastada, et kõrvaldada igasugused fluoorivahade jäljed. Järgides FIS-i ametlikke juhiseid ja soovitusi, siin on põhjalik loetelu sammudest ja vahenditest, mida saate kasutada, et tagada teie suusad ja varustus on saastunud fluoorivabad:

Puhastusvahendid fluoorivaha jaoks Alustage oma tööriistade põhjalikust puhastamisest, et eemaldada tolmuosakesi. Selleks kasutage kõrgrõhku või tolmuimejat. Harjad leotage vahapuhastusvahendis, seejärel puhuge need õhurõhuga ja tolmutage, kui need on kuivad. Pehmed harjad, nagu roto villa ja roto fliis (kasutatakse pulbrite ja vedelike jaoks), võivad olla keerulised puhastada, ja sageli on kõige parem need asendada. Puhastage oma pleksikraapimisvahend vahat eemaldava ainega. Veenduge, et teie vahalauad ja suusaprofiil oleksid puhtad ja fluoorijääkideta. Puhastage oma triikraud fluoorivaba (FF) kuumavahaga ja kuivatage see puhta paberiga. Suuskade puhastamine fluoorivahast Suuskade puhastamiseks peate järgima põhjalikku protsessi. Alustage suuskade puhastamist vähemalt 2 korda vedeliku vahat eemaldajaga. Harjake nende vahel ja laske neil kuivada. Järgmisena puhastage suuski vähemalt 2 korda kuuma vahaga ja kraapige need puhtaks. Veenduge, et kasutate fluoorivaba vaha ja puhtaid tööriistu (harjad). Otsige baasvaha, millega tunnete end mugavalt (sageli toimib hästi pehme ja kõva vaha segu) ja veenduge, et see oleks fluoorivaba. Jätkake suuskade vahatamist FF-vahaga, kui valmistute lumele treenimiseks. Pärast kevad- ja suvelaagreid järgige sama protseduuri oma suuskade puhastuskvaliteedi kontrollimiseks, seejärel saate üle minna FF võistlusvahale. Jälgige alati kasutatavate vahade kvaliteeti ja suhelge tõhusa plaani koostamiseks oma vahatamise tarnijatega.

Lisavarustuse puhastamine Puhastage oma suusakott põhjalikult puhudes ja tolmutades. Veenduge, et vahakastid ja sahtlid oleksid puhastatud tolmuimejaga, puhudes ja vahatamisvahendiga pühkides. Tööriiete puhastamine Peske oma tööriided ja kitlid enne fluoorivabade toodete kasutamist. Tolmuse riietuse ja kitlite saastumine on väga tõenäoline. Milliseid vahasid kasutada? Veenduge, et kavatsetavad vahad oleksid sertifitseeritud fluoorivabad. Töötage koos oma vahatamise tarnijaga tervikliku plaani koostamiseks. Ärge manipuleerige “ametlike” vahadega omaenda välislisanditega, välja arvatud juhul, kui olete kindel nende sisu osas. Paljud tooted, eriti puhastus- ja määrdeained, sisaldavad keelatud fluoreeritud lisandeid. Ettevalmistused oma varustuseks tulevaks hooajaks peaksid järgima läbimõeldud ja süsteemset lähenemist. Alustage suuremate osade puhastamisest, nagu vahatamise kabiin ja lauad, enne kui liigute üksikasjalikuma varustuse juurde. See meetod vähendab saastumisriski teel ning tagab, et te ei pea puhastusprotsessi mitu korda kordama, et saavutada täielik kontroll ja säilitada fluoorivaba varustus.

Viide artiklist https://www.worldloppet.com/how-does-the-fluoro-wax-ban-affect-us-at-ski-marathons/?fbclid=IwAR0RUB7U3bnA0jaUElJX3pSnJSLoHuFSBrUc9d3QUZf3Dv6tHPjppAL-YsU